Substancja czynna: Fluoxymesteron
Klasyfikacja: Steryd anaboliczno androgenny (doustny)

Czas aktywnego działania: do 24h
Przeciętne dawki: 20-49mg dziennie
Przeznaczenie: siła
Działanie: odczuwalne od 5dnia
Długość dawkowania: 4-6 tygodni
Wykrywalność: do 2 miesięcy
Właściwości: -
Blokowanie układu HPTA: umiarkowane
Odblokowanie: 18h po ostatniej tabletce
Fluoxymesteron jest bardziej znany jako Halotestin, jest to jednak nazwa handlowa preparatu firmy farmaceutycznej Upjohn. Fluoxymesteron był i jest ogromnie popularny wśród sportów siłowych, jak i wytrzymałościowych. Mimo to, że jest dobrze znany przez kulturystów, nie jest zbyt często przez nich stosowany. Prawdopodobnie dlatego, że fluoxymesteron od początku miał reputację silnie działającego steroidu, dającego umiarkowane rezultaty , co jednak nie do końca okazuje się prawdziwe.
Fluoxymesteron jest pochodną kortyzolu, jak widać posiada charakterystyczna dla tej grupy hormonów grupę hydroksylową (OH), w pozycji C11. Poprzez redukowanie poziomu CBG ( corticosteroid binding globulin), powoduje uwolnienia znaczenej puli wolnego kortyzolu do krwi. Wplyw halotestinu na metabolizm glukokrtykoidow, jest skomplikowany i nie do końca poznany. Krótko mówiąc, wiele silnych skutków fluoxymesteronu należy rozpatrywać w świetle jego właściwości anty-glikokortykosteroidowych, bardziej niż jego właściwości anabolicznych.
Sam związek jest bardzo słabym agonistą receptorów androgennych. Fluoxymesteron jest znacznie słabszy pod tym wzgledem od testosterou, podobnie jak m.in. matanabol czy winstrol. W tkance skóry, czy prostaty jago zredukowane metabolity wywierają wyraźny wpływ. To oczywiście wyklucza ten związek dla osób które uniknąć silnych androgenów, takich jak kobiety, starszych mężczyzn z problemami prostaty i mężczyzn z genetyczną skłonnością do wypadania włosów , ponieważ androgenny wpływ ogólnie przewyższa korzyści anaboliczne. Zaleca sie stosowanie tej substancji z rownoczesnym podawaniem inhibitora 5 alfa reduktazy, co znacznie ogranicza w.w skutki wywolane 5 zredukowanymi metabolitami, które w przypadku fluoxymesteronu posiadają znaczny okres półtrwania w organizmie. Fluoxymesteron nie aromatyzuje w jakikolwiek sposób.
Halotestin słabo wiąże się z SHBG, ale nadal jest zdolny przy wyższym dawkowaniu ,do przemieszczania wolnego estradiolu i testosteronu do krwi. Siln działanie androgenne i brak aromatyzacji do estrogenów, może spowodować obniżenie stężenia SHBG, co może wywołać estrogenowe skutki uboczne ze względu na wyższy poziom wolnego estradiolu. Dodatkowo, Halotestin silne działanie obniżające poziom globuliny wiążącej tyroksynę z jednoczesnym tylko umiarkowanym wzrost prealbuminy wiążącej tyroksynę,co może spowodować wzrostem stężenia w plazmie krwi T4 i T3 ze zwiekszonym wychwytemj T3. Te działania na hormony tarczycy i białek wiążących wyjaśnia skuteczność tego leku w cyklach redukcyjnych.
Jak już wspomniałem wcześniej, fluoxymesteron rzadko będzie postrzegany jako silnie anaboliczny środek. Historia sportu uczy nas, że istnieje wiele sposobów, jak skutecznie włączyć słaby anaboliczne środek do udanych schematów farmakologicznych. Anaboliczny efekt fluoxymesteronu jest, miligram do miligrama, na pewno nie wiele słabszy niż u popularnych SAA- jak oxandrolon lub stanozolol. Z tym, że możemy łatwo podnieść dawki tych leków do poziomu 50-100 mg dziennie przez kilka tygodni, z monitorowaniem profilu lipidowego, oraz czynności wątroby oczywiście. Takie podejście jest mało prawdopodobne przy użyciu fluoxymesteronu, ponieważ jest bardziej androgenny i znacznie bardziej hepatotoksyczny niż wyżej wymienione środki. Jako taki, fluoxymesteron nie jest lekiem stosowanym często w cyklach masowych. Niska aktywność anaboliczna wydaje się być zgodna z niskim powinowactwem do receptorów androgennych. Chociaż jak wspomniałem wcześniej konwertuje do wielu 5-zredukowanych metabolitów,to nie są to aktywne czynniki anaboliczne w tkance mięśni szkieletowych.
Fluoxymesteron zwieksza hematokryt, zwiększa zawartość tlenu we krwi i ilość tlenu dostarczanego do tkanek a to z kolei zwiększa wydolność. Przed pojawieniem się syntetycznej erytropoetyny, fluoxymesteron był bardzo poszukiwany przez profesjonalnych i pół-profesjonalnych kolarzy i długodystansowych biegaczy. Oczywiście jest to po części wpływ wywierania androgenów na uwalnianie erytropoetyny, ale można również zauważyć, że fluoxymesteron wpływał na zwiększenie reakcji na erytropoetyne w komórkach erytrocytów . W związku z tym, jest to wciąż bardzo przydatny środek, ponieważ oznacza to efekt synergistyczny z wykorzystaniem erytropoetyny, lub jej pochodnych.
Najważniejszym problemem tej substancji jest relatywnie wysoka toksyczność. Jest to zarozumiałe ponieważ fluoxymesteron jest 17-alfa-alkalidowym związkiem, konsumowanym oralnie. Mimo to powinien być uważany za jeden z silniejszych steroidów w tej klasie. Dlatego też nie może być używany przez dłuższy okres. Zazwyczaj stosuje się go przez okres sześciu tygodni w dawce 40 mg dziennie.
Fluoxymesteron jest lekiem, który jest często używany z uwagi na fakt podniesienia poziomu agresji. Efekt ten jest często pożądany przez ciężarowców, gdzie gwałtowny przypływ energii / agresji, wydaje się zwiększać pewności siebie. W kulturystyce efekt ten też jest czasami pożądany, aby przetrwać trudy ostatnich tygodni wycinki i utrzymać intensywność treningu podczas cięcia kalorii. Jednak powodem agresji tego w sumie "łagodnego steroidu" dla receptora androgenów jest pozareceptorowe działanie. Stwierdzono że w układzie nerwowym uruchamia m.in otwarcie kanałów wapniowych, oraz wpływa na różne neurotransmitery. Często bywa stosowany na 2 godziny przed treningiem, co zwiększa jego wydajność oraz zauważalnie poprawę siły i wytrzymałości nerwowo-mięsniowej. Mimo hamowania endogennej produkcji testosteronu, można zauważyć, że właściwie fluoxymesteron jest mniej nieprzyjazny od większość androgenów. Jest to prawdopodobnie warunkowane działaniami anty-glikokortykosteroiowymi fluoxymesteronu.
Dawkowanie to około 30 mg -40 mg / dobę przez okres 5-6 tygodni, najlepiej podczas ostatnich 6 tygodni redukcji. Nawet przy takiej dawce zaleca się zrobić badania wątroby po 4-6 tygodniach. Dla sportowców wytrzymałościowych, używanie związku 1 lub 2 godziny przed zawodami lub treningiem może być wystarczające, a połączenie erytropoetyny, treningu wysokościowego i fluoxymesteronu przez okres 3-4 tygodni przed zawodami, może zaowocować diametralnymi zmianami wydolności. Halotestin jest środkiem używany do niewielu, specyficznych celów. Nie jest substancją popularną na czarnym rynku. Inwestowanie w środki do jego podrabiania prawdopodobnie by się nie opłaciło, dlatego trudno o jego podróbki. Każdy dostępny Halotestin na rynku jest prawdopodobnie oryginalny. Najczęściej spotykaną jego wersją jest Halotestin produkowany przez koncern Meksykański, Stenox - paczki po 20 tabletek. Niską zawartość, równą 2.5mg fluoxymesteronu w tabletce, rekompensuje jego niska cena. Reasumując, Halotestin jest bardzo efektywnym środkiem tylko dla wąskiego grona odbiorców.